Fényképezőgépek objektív típusai és felhasználási területük
Valószínűleg többször hallottad már, hogy a nagyszerű képek készítésének titka a fotós és nem a fényképezőgép. Ez bizonyos mértékig biztosan igaz. Ha elég tehetséges (és szerencsés), előveheti akár a mobiltelefonját is az ember és készíthet vele néhány lenyűgöző fotót. 😀
Azonban, ha fejleszteni szeretnéd képességeidet, valószínű, hogy be kell ruháznod professzionális felszerelésekbe. Lehet, hogy vásárláskor a fényképezőgéphez mellékelt „kit objektív” egy ideig elég lesz, de ahogy nő a fotós tudásod, fejlődsz, előbb-utóbb korlátozni fog a kreativitásod megvalósításában. A képeid elkészítéséhez különböző fajtájú objektívekre lesz szükséged. Ez egy természetes folyamat, hiszen így találhatod meg saját egyéni stílusodat de ehhez szükséged van ezekre az eszközökre, melyek segítségével életre keltheted ötleteidet és megmutathatod azt amit csak te láttál.
Akár fotós felszerelésedet szeretnéd bővíteni, akár egyszerűen csak azon töprengsz, melyik a legjobb fényképezőgép objektív az adott fotózáshoz jó helyen jársz. Ez az egyszerű útmutató megtanít mindent, amit tudnod kell a különböző típusú objektívekről és azok felhasználási területeiről.
Ultra nagylátószögű objektívek „halszem”
A halszemoptikák ultraszéles látószögű lencsékhez tartozik, amelyek gyújtótávolsága 8 mm és 11 mm között van. Leggyakrabban absztrakt fotózásban használják őket, mivel egyedi leképezésük domború megjelenést kölcsönöz a képnek, amely torzítja az egyenes vonalakat. A legkisebb gyújtótávolság 180°-os nézetet biztosító kör alakú képeket eredményezhet.
Amint azt sejteni lehetett, a nevük a halszemhez való hasonlóságukból ered. Az objektív elülső lencsetagja egész előre kinyúlik. Noha az ilyen típusú objektívek különlegessége miatt a legtöbb projekthez alkalmatlanok, nagyszerű eszköz a kreatív fényképezési ötletek életre keltéséhez.
Nagylátószögű objektívek
A nagylátószögű objektívek rövid gyújtótávolságúak, általában 21 és 35 mm között. A szélesebb látómező lehetővé teszi, hogy a témából szélesebb, több tartalmat rögzítsen egyetlen expozícióval. Emiatt a nagylátószögű objektívek különösen népszerűek az enteriőr – interiőr és a tájfotózásban.
Az ilyen típusú objektívek másik kulcsfontosságú jellemzője, hogy nagy mélységélességet hoznak létre. Ezzel a fotós olyan felvételeket készíthet, ahol a kép teljes része borotvaéles. Hátránya, minél rövidebb a gyújtótávolság, annál nagyobb torzítást fog látni a képeken. Bár képszerkesztő szoftverrel ezek már könnyedén korrigálhatók, arra figyelni kell, hogy a kép szélén ne legyen olyan fontos terület, ami a korrekciónál, vágásnál sérülhet.
Alap objektívek
Az alap objektívek gyújtótávolsága, általában 35 mm és 85 mm között van. Ezek a lencsék meglehetősen pontos képet adnak arról, amit az emberi szem lát, mind a látószög, mind a perspektíva tekintetében. Ennek eredményeként a képek természetesebbnek tűnnek, mint a más típusú fényképezőgép objektívekkel készült képek.
„Normál lencseként” is ismert, emberi szemhez közeli látószögük különösen értékes olyan projektekben, mint az utcai, portré- és utazó fotók. Ezeken a műfajokon túl ez az objektív alap objektívnek számít, amelynek minden profi fotósnak a felszerelésében kell lennie. A számos felhasználási lehetőség miatt az 50 mm-es nagyfényerejű objektív nagyon közkedvelt, a profik és az amatőrök által is.
Akkor beszélhetünk alap objektívről, ha a fényképezőgép szenzorméretének átlója mm-ben megfelel az objektív gyújtótávolságának. Tehát egy FULL frame Canon gép szenzorméretének az átlója kicsit több min 43mm így alap objektívnek mondhatjuk a 24-105-ös objektívet mert ez a tartomány megtalálható benne.
Teleobjektívek
A teleobjektívek nagy gyújtótávolságúak, ami 85 mm-től kezdődik és nagyításuknak köszönhetően lehetővé teszik a témák távolról történő fényképezését. Ezek lényegesen nehezebbek és nagyobbak, mint más típusú objektívek és gyakran állvány vagy, monopod (egylábú állvány) használatát teszik szükségessé. Mivel a mélységélesség fordítottan arányos a gyújtótávolsággal, ezek az objektívek eleve nagyon keskeny mélységélességet hoznak létre. Emiatt a teleobjektívek (70–200 mm) különösen hasznosak portréfotózáshoz, mivel a háttér teljesen elmosódottnak tűnik. Más típusú fotózásoknál lehetőséget kínálnak arra, hogy jelentős távolságból közeli felvételeket tudjunk készíteni. Ez az, ami miatt ezek az objektívek olyan népszerűek a legkülönbözőbb területeken, mint például a sport, riport és a természetfotózás.
Nagy teleobjektívek
Ebben a kategóriában helyezkednek el az igazi nagyágyúk. 200 mm felett beszélünk nagyteléről. Ezek az objektívek a sportriporterek és paparazzik kedvelt munkaeszköze.
Makró objektívek
A makró objektívek egyedi belső szerkezettel rendelkeznek, amely lehetővé teszi számukra, hogy közeli felvételeket készítsünk pontos részletekkel, élességgel és kontraszttal. Az ilyen típusú objektívek célja, hogy a témákat életnagyságban (1:1) vagy nagyobb méretben jelenítsék meg. Elsősorban gyönyörű természetfotók készítésére használják, de jelentős népszerűségnek örvendenek olyan területeken is, mint a termék, étel és képzőművészeti fotózás. A makró objektívek gyújtótávolsága általában 35 mm és 200 mm között változik. Sokan azonban a nagyobb gyújtótávolságot részesítik előnyben, mivel a témától távoli elhelyezkedés megkönnyíti a téma megvilágítását. Sok fotós szívesen használja például a 100mm-es makró objektívet portréfotózásra hihetetlen éles, tökéletes rajzolata miatt. A makró objektívek nem teljesítenek jól nagy távolságokon, erre érdemes odafigyelni.
Tilt-shift lencsék
Ezek a speciális optikák dönthetők és eltolhatók a jelenet élességi síkjának manipulálásához. Ez az optika kamera érzékelőhöz viszonyított síkjának módosításával érhető el. A perspektíva megváltoztatására és az objektív torzításának csökkentésére, valamint a szelektív fókuszálásra használják. Ezt a fajta objektívet a nagyközönség általában nem használja, leginkább olyan speciális fotós munkákhoz, mint az enteriőr, interiőr fotózás és a képzőművészeti fotózásoknál alkalmazzák. Ezzel készülnek azok a képek is, amik úgy néznek ki, mintha makett várost fotóztunk volna.
Egyéb besorolások
Fix gyújtótávolságú vs. zoom objektívek
A fix gyújtótávolságú objektívek egyetlen látószöget, gyújtótávolságot biztosítanak, míg a zoom objektívek egy sor gyújtótávolságot, látószöget biztosítanak, amelyeket könnyedén módosíthatsz. Mindkettőnek megvannak a maga erősségei és gyengeségei és valószínűleg mindkét típusú fényképezőgép objektív lesz a felszerelésedben.
Mivel a fókuszrendszeren és a rekeszen kívül nincsenek belső mozgó alkatrészeik, a fix objektívek általában olcsóbbak és könnyebbek, valamint jobb optikai minőséggel, vonalélességgel rendelkeznek, mint a zoom objektívek. Hátránya, hogy fizikai mozgás nélkül nem tud közelebb vagy távolabb kerülni a témától. Mi csak lábzoomos optikáknak hívjuk 😀
A zoom objektívek sokkal rugalmasabbak és sokféle téma fényképezését teszik lehetővé anélkül, hogy objektívet kellene cserélnie, vagy közelebb vagy távolabb kellene mennie a témától. A zoom objektívek azonban általában lassabbak és ritkán érik el a kiváló minőségű fix objektívek tökéletességét. Az árukról ne is beszéljünk.
Fix fényerejű vs. változó fényerejű optikák
Az objektív fényerejét a rekesz nyílása határozza meg. A nagy fényerejű objektívek széles rekeszértéket kínálnak, például f/2,8 vagy akár f/1,2 , míg a gyengébb változó fényerejű objektívek általában csak f/5,6-ig vagy f/3,5-ig nyithatók. Minél szélesebb a rekesznyílás, annál jobban teljesít az objektív gyenge fényviszonyok mellett és annál szűkebb a mélységélesség.
Mivel a fotózás a fényről szól, mindig törekedj fix fényerejű objektív használatára, különösen, ha profi fotós szeretnél lenni. Egyetlen hátrányuk az árcédula, mivel minden további fényérték könnyen megduplázhatja az objektív árát.
Zárszóként egy utolsó gondolat amit mi az iskolában sokat emlegetünk „az objektív sokkal fontosabb a képalkotásban mint maga a fényképezőgép”.